Bir Yazarın Mutluluğu

Sanırım bir yazar için en önemli anlar, kitabının basıma uygun vasıfta olduğuna inanan bir yayınevi ile anlaşmasıyla başlıyor. İlk çocuğuna gebe kaldığını öğrenen bir anne adayının ruh halinden farklı değil bu.

Ancak daha cenin halinde henüz. Önünde çok uzun bir yol var.

Huyu suyu nasıl olur acaba? Gözleri babasına benzesin ama huyu bana. Büyüyünce ne olsun? Odasını hazır etmeli şimdiden. Elbiselerini de alalım ama daha kız mı erkek mi belli bile değil. Çocuk bezleri çok pahalıymış, şimdiden stok yapın dedi geçen Ayşe Teyzem. Ben kız istiyorum da baba tam bir erkek delisi. Aman boş ver sağlıklı olsun da gerisi valla hiç önemli değil. Acaba doğum nasıl olacak? Sezaryen daha kolay diyorlar. Bilmem ki.

O, çocuğunun ileride her şeyiyle kendisine, ailesine, vatanına milletine faydalı, dürüst, ilkeli, aydın, entelektüel bir birey olacağına inanır. Hem de yürekten. Çünkü bir çocuğun yetiştirilmesi için gerekli tüm maddi ve manevi enstrümanlara sahiptir. Bu yüzden her şeyden çok inanır ona.

Ve ilk baskı çıkar. Basım anını görmek ister, tıpkı bir babanın doğumhane de evladının doğumuna şahit olmak istemesi gibi. Makineden henüz daha mürekkebi kurumamış kitabını alır, sanki kırılmasından çok korktuğu son derece değerli bir billur kâse gibi yavaş yavaş dokunur ve sonra gömer kafasını sayfaların arasına, çeker kokusunu ciğerlerine doya doya. Yüzünde dünyaya kalıcı bir eser bırakmış olmanın verdiği o muhteşem gurur okunur uzaktan.

Ancak çocuk yeni doğmuştur. Asıl iş bundan sonra başlamalıdır. İçinde var olan inanç, rüştünü ispat etmelidir artık. Derken 2. baskı gelir yaklaşık bir yıl sonra. Şimdi inancı, toplum tarafından da tasdik edilmiştir artık.

Sonra bir gün ulusal bir iş kitapları yarışması düzenlenir. Kitabı da o yarışmada en iyi adaylar arasındadır. İçi kıpır kıpır, halk oylamasıyla belirlenecek olan birincilerin açıklanacağı günü beklemeye başlar. Adaylar da en az onun kadar alt yapıları sağlam değerli çocuklardır ancak o yine de inanır kendi çocuğunun birinci olacağına. Gel zaman git zaman o gün gelir çatar ve sonuçlar açıklandığında artık o birincilik kürsüsünde yerini almıştır.

http://www.star.com.tr/ekonomi/platin-is-kitaplari-odulleri-2017-sahiplerini-buldu-haber-1257574/

Tüm okurlarım ve destek veren dostlarıma, yayınevim Humanist Yayıncılık’a ve Platin Dergisi’ne sonsuz şükranlarımı sunuyorum.

Bir yazarı mutlu edebilecek bundan daha başka ne olabilir ki?

Saygılarımla,

İlker Taner Uzun

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir