blog.manetho.com beş tane fütürist kitap seçip, yayınlamış. Tabi, “Önce Kendimi Sattım” yine bu beş kitabın içerisinde yerini almış 🙂 Yayınlanma tarihi ise Mayıs 2018.

Ben kitabımı fütürizm üzerine kurgulamadım. Ancak satışın mayası olan “insan” ve “olması gereken gerçek ahlâk anlayışı” bundan 3000 yıl önce ne ise bugün de olması gereken budur. Ya da bana göre budur. Satış, insanın insana yaptığı bir eylemdir ve insanlık var oldukça da bu böyle olacaktır. Eğer fütürizmden kasıt bu ise, evet doğru bir tespit yapılmış.

Bu vesileyle, yukarıda söylediklerimi destekleyen ve kitabımın en son 318. sayfasında yer alan kapanış yazısındaki hikâyeyi burada tekrar yazma gereği hissettim.

Yanılıyorsunuz; Tanrı Görüyor!

“Bundan 2400 yıl önce Yunan heykeltıraş Phidias’tan, tanrıların tanrısı Zeus’un heykelini yapması istenir.

Yaklaşık 7 metre genişliğinde ve 12 metre yüksekliğinde bir tahta oturmuş, dev bir Zeus heykeli yapar Phidias.

Kuyumcu hassasiyetiyle, fildişi ve altın parçaları birleştirerek yaptığı heykeli süsleyen kabartmalarda, birbirinin eşi tek bir işleme dahi bulunmaz.

Phidias, günümüzde dünyanın yedi harikası arasında gösterilen bu muhteşem Zeus heykelini bitirir ve ücretini almak için ilgili birime gider. Ancak ücreti tam olarak ödenmez.

Gerekçe olarak da heykelin kimse tarafından görülmeyecek olan arka yüzüne yaptığı işlemeler için de para talep ettiğini öne sürerler kendisine.

Phidias buna çok sinirlenerek şu cevabı verir:

‘Yanılıyorsunuz; Tanrı görüyor!’

İşini Phidias’ın hassasiyetiyle yap.”

Bir konu araştırması için nette gezinirken tesadüfen rastladığım siteyi, geç bulduğum için üzülmedim dersem yalan olur. Bizim gibi kitap kurtları için tam bir biçilmiş kaftanmış meğer.

Sitede kitaplara ait neredeyse her şey var. Seçkin yazarların kitap alıntıları, kitap önerileri, detaylı kitap incelemeleri, sahaf tanıtımları, kitap alıp-satabileceğiniz ikinci el dükkanlar,  ünlülerden kitap önerileri ve yazarların hayat hikayelerinin anlatıldığı bölümler gibi daha birçok değerli ve süzülmüş steril bilgilere ulaşabiliyorsunuz. Bir de sinema ve film incelemeleriyle ilgili ayrı bir bölüm koymuşlar. Sinemaseverler buradan da yararlanabilirler.

Burayı tıklayarak ilgili siteye ulaşabilirsiniz.

Teşekkürler manetho 🙂

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir